Konkursy na dotacje dla firm w 2016 roku

konkursy na dotacjeZłożenie wniosku o otrzymanie dotacji unijnej może być doskonałą propozycją dla każdego początkującego przedsiębiorcy, który posiada dobry pomysł na biznes ale jednocześnie brakuje mu odpowiednich środków finansowych do jego realizacji. Oczywiście, trzeba się do tego dobrze przygotować.

Pomysł na działalność powinien być odpowiednio rozpisany i szczegółowo wyjaśniony – urząd do którego złożymy taki wniosek musi po prostu wiedzieć, jak konkretnie zamierzamy realizować naszą wizję. Równocześnie jednak nawet to nie jest do końca wystarczające. Bardzo ważne jest jeszcze złożenie wniosku w odpowiednim momencie. Warto śledzić konkursy badawczo – rozwojowe dla firm, bowiem dzięki nim można otrzymać naprawdę znaczne środki na inwestycje w swoim przedsiębiorstwie. Przedstawiamy najważniejsze konkursy, jakie mają odbyć się w roku 2016.

szybka ścieżka"Szybka ścieżka" jest jednym z najważniejszych tego typu konkursów. Wystartowała w roku 2015 i od razu zdobyła wielkie uznanie i popularność wśród przedsiębiorców. Nabór dla małych i średnich firm trwa od 4 kwietnia do 29 lipca, zaś większe przedsiębiorstwa swoje wnioski składać będą mogły w IV kwartale roku. W porównaniu z rokiem 2015, wprowadzono tu pewne zmiany organizacyjne. Przede wszystkim wydzielono w ramach większego konkursu jeden niewielki, przeznaczony specjalnie dla małych i średnich firm prowadzących działalność w słabo rozwiniętych regionach. Co ciekawe, zgodnie z definicją podaną w konkursie za tereny słabo rozwinięte uważa się wszystkie polskie województwa, poza mazowieckim. Oficjalnie ogłoszono, że w roku 2016 w ramach tego konkursu rząd chce przekazać polskim firmom dotacje o łącznej wysokości ponad 2 miliardów złotych.

Konkurs został przygotowany w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla biorących w nim udział. Pieniądze jakie można w nim uzyskać mają być przeznaczone na prace rozwoje i wdrażanie w firmie nowych technologii. Co bardzo ważne, w odróżnieniu od innych konkursów tego typu w tym przypadku firma nie musi być na zaawansowanym etapie wdrażania nowych rozwiązań, aby móc otrzymać pieniądze – wystarczy tu jedynie posiadanie samej koncepcji działań, jaką chcemy zrealizować dzięki uzyskanym środkom finansowym.

Aby złożyć wniosek o udział w konkursie, należy przede wszystkim dokładnie przeanalizować specyfikę swojej działalności, odpowiadając przy tym na kilka fundamentalnych pytań. Szczególnie ważne jest tutaj określenie, czy firma będzie w stanie poradzić sobie z odpowiednim wydaniem uzyskanych w taki sposób środków, i czy technologie jakie chce dzięki nim wdrożyć odpowiadają poziomowi rozwoju, na jakim znajduje się w danym momencie. W celu realizowania prac rozwojowych można uzyskać maksymalnie 15 milionów euro, zaś przy pracach badawczych – aż 20 milionów. Takie sumy dla mniejszych firm wydają się być potężne, przez co nie każde małe przedsiębiorstwo poradzi sobie z ich spożytkowaniem. Oczywiście trzeba również uzasadnić, że projekt jaki zamierzamy zrealizować dzięki tym środkom ma odpowiedni potencjał rynkowy.

szybka ścieżkaJednym z głównych celów konkursu jest wypracowanie w Polsce nieistniejącej jeszcze, sprawnej współpracy pomiędzy światem nauki i przemysłu. Z tego powodu przedsiębiorcy biorący w nim udział często zostają zobowiązani do nawiązania współpracy z ośrodkami badawczymi w swojej okolicy. Jeśli ktoś nie ma w tym większego doświadczenia, to taka współpraca może mu niekiedy sprawić sporo problemów. Podstawą jest tu spisanie odpowiedniej umowy, która w sposób jasny będzie określała wszystkie warunki, na jakich ma przebieg wymiana na linii pomiędzy firmą, a danym ośrodkiem.

Konkurs "Szybka Ścieżka" jest jednym z wielu przykładów – podobnych możliwości w roku 2016 polscy przedsiębiorcy znajdą całe mnóstwo. Wiele konkursów związanych jest z konkretnymi tematykami i dziedzinami, w których mogą się wykazać osoby zajmujące się poszczególnymi dziedzinami. Warto stale je śledzić, bowiem niekiedy są one wspaniałą okazją do uzyskania naprawdę sporych środków finansowych, niezbędnych do rozwoju własnej firmy.

Kategorie: Szybka ścieżka,