Dotacje unijne – co jest kluczem do sukcesu?

dotacje z unii sukcesJedną z najważniejszych korzyści ekonomicznych wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest możliwość otrzymania przez przedsiębiorców dotacji na określone cele. Nierzadko jest to przepustka do sukcesu i bardzo intensywnego rozwoju swojej firmy – jak wiadomo, do czegoś takiego potrzebne są odpowiednie inwestycje, a dzięki dotacjom możemy otrzymać na nie spore dofinansowanie.

Należy jednak pamiętać, że otrzymanie takiej dotacji w wielu przypadkach nie jest proste, a samo wyrażenie takiej chęci nie gwarantuje nam jeszcze sukcesu. Środki przeznaczone na dotacje dla firm w poszczególnych krajach są ograniczone, zatem wszystko zależy od naszej kreatywności i tego, czy dobrze przygotujemy wniosek – na podobne pieniądze na pewno będzie wielu innych chętnych.

środki z uniiŚrodki z Unii najczęściej otrzymuje się w ramach rozpisywanych konkursów, które dotyczą konkretnych branż. Aby wziąć w nich udział, należy przygotować swój projekt i złożyć w urzędzie stosowny wniosek. Samo przygotowanie takiego wniosku nie jest proste – nie bez powodu na rynku działają nawet specjalne firmy, które się w tym specjalizują. Głównym naszym zadaniem będzie tutaj udowodnienie, że przygotowany przez nas projekt pasuje do założeń danego konkursu i ma faktyczne znaczenie dla wybranej branży, z którą konkurs jest akurat związany.

Wniosek zostanie dokładnie sprawdzony i oceniony pod wieloma względami, i to właśnie jakość jego przygotowania decyduje o tym, czy otrzymamy takie pieniądze. Czasami okazuje się, że nasz wniosek zdobył uznanie i ma duże szanse przejść dalej, ale organ odpowiedzialny za jego ocenę nie znalazł w nim kilku istotnych informacji. W takim przypadku możemy zostać poproszeni o przesłanie stosownego uzupełnienia – takie uzupełnienia należy oczywiście przygotować z równie dużą uwagą co pierwotny wniosek, bowiem będą one poddane takiej samej ocenie.

Długość procesu oceny wniosków jest dość zróżnicowana; może się okazać, że będziemy musieli czekać stosunkowo krótko, ale z reguły okres oczekiwania wynosi kilka miesięcy. Obecnie organizuje się wiele takich konkursów, a wybranie odpowiedniego z nich jest pierwszym krokiem do sukcesu. Chodzi przede wszystkim o to, aby taki konkurs faktycznie był związany z dziedziną w jakiej prowadzimy swoją działalność i w którą chcemy akurat inwestować.

sukcesW przypadku każdego konkursu przed przedsiębiorcami stawia się określone wymagania, które należy spełnić, aby dany wniosek został w ogóle wzięty przed uwagę – wszystkie takie warunki są rzecz jasna publikowane odpowiednio wcześniej, aby każdy miał czas na dokładne zapoznanie się z nimi. W takich sprawach warto stale konsultować się ze specjalistami, bowiem osoba bez większego doświadczenia z pisaniem wniosków unijnych może łatwo zagubić się wśród wielu formalności i wymogów. Istnieją również instytucje państwowe, w których można uzyskać bezpłatną pomoc i doradztwo związane z poszczególnymi formalnościami. Wszystko to na początku wydaje się być niezwykle skomplikowane. Faktem jest, że przygotowanie odpowiedniego wniosku o dotację nie jest proste. Wystarczy jednak dokładnie czytać wszystkie dokumenty i poświęcić czas na bliskie zapoznanie się ze wszystkimi istniejącymi tutaj wymogami, aby móc znacznie sobie to ułatwić.