Wnioski o dotacje unijne - czy warto zatrudnić firmę doradczą?

wniosek o dotację unijnąDotacje unijne są szansą dla wielu polskich przedsiębiorców na rozwój swojej firmy, a także na jej założenie - zdarza się bowiem, że naprawdę dobre pomysły nie mają szansy na realizację jedynie z braku pieniędzy i właśnie Unia Europejska to zmienia! Nie da się jednak ukryć, że napisanie dobrego wniosku - a najpierw jego solidne opracowanie i wreszcie samo wpadnięcie na pomysł, który może się spodobać - jest dosyć trudne.

Tak duże pieniądze, jakie przekazywane są przedsiębiorcom w ramach dotacji, zobowiązują do naprawdę pieczołowitego rozpatrzenia wniosków. Jeśli zatem ktoś pragnie przejść pozytywnie selekcję i obydwa etapy (formalny i merytoryczny) rozpatrywania wniosków, często musi się poradzić profesjonalisty. Powstają zresztą firmy konsultingowe, które doradzają w sprawach dotacji i pomagają w tworzeniu wniosków. Czy warto korzystać z ich usług? I jak wybrać najlepszą firmę?

Doświadczona i z sukcesami

firma pisząca wnioski o dotacjeWiadomo nie od dziś, że jeśli ktoś pragnie sprzedać swoje usługi, jest w stanie bardzo podkoloryzować rzeczywistość - nie inaczej jest w przypadku firm konsultingowych, które mają nam pomóc w osiągnięciu celu i otrzymaniu dotacji. Wydając pieniądze na ten cel (to znaczy na współpracę z nimi) najpierw trzeba mieć pewność, że rzeczywiście znają się na rzeczy i posiadają większą wiedzę, niż osoba, której mają pomóc. Zdarza się też, że ktoś ma wiedzę czysto teoretyczną - niby wie o pewnych sprawach, ale jeszcze nie miał okazji wypróbować swoich umiejętności.

Oczywiście, takim osobom warto dawać szansę, żeby się wykazały, ale jeśli masz małą firmę i potrzebujesz pieniędzy z dotacji, to raczej nie stać Cię na to, żeby płacić za nic - potrzebujesz solidnego wsparcia i wiedzy. Należy zatem zawsze sprawdzić, jak długo dana firma istnieje na rynku i jakimi sukcesami może się pochwalić. Ile wniosków złożono przy współpracy z nimi i - co jest rzeczą nadrzędną - ile z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie? Ile otrzymało dotację, a ile musiało wprowadzać poprawki? Czy i one zostały zaakceptowane?

Cała ta wiedza jest ważna, ponieważ wiele mówi nam o firmie - o tym, czy rzeczywiście jej pracownicy są w stanie nam pomóc. Opłaty za konsultacje Nie da się ukryć, że dla każdego klienta niezwykle ważne jest to, ile zapłaci za konsultacje z profesjonalną firmą doradczą. Byłoby głupio, gdyby wydał dużo, a dotacji i tak nie otrzymał...

Doświadczone firmy za swoje usługi liczą sobie zatem całkiem sporo, ponieważ dzięki nim klient ma większą pewność otrzymania dofinansowania z Unii Europejskiej. Nie powinniśmy zatem patrzeć na cenę, tylko raczej na wyznaczoną datę płatności - w dobrych firmach płatności za usługę dokonuje się wówczas, gdy nasz wniosek zostanie zaakceptowany na pierwszym etapie jego rozpatrywania - czyli formalnie. Wówczas można być pewnym, że firma dopełniła wszelkich formalności i nawet jeśli etap merytoryczny nie skończy się tak dobrze, pracownicy firmy naprawdę zasłużyli na zapłatę. Jednakże jest to tylko część ich zarobków - o tym należy pamiętać. Resztę powinniśmy im zapłacić w momencie, gdy wniosek zostanie ostatecznie zaakceptowany, a dotacja przyznana - zwykle jest to jakiś procent jej wysokości.

Wielkość opłat zależy przede wszystkim od tego, jak dalece będzie sięgała nasza współpraca - czy firma konsultingowa wykona wszelkie czynności, czy też jedynie pomoże w niektórych dokumentach. Pewne rzeczy spróbuj zrobić sam, pytając ich jedynie o radę - pamiętaj, że w ten sposób zaoszczędzisz.

Ochrona danych

ochrona danych firmyWybierając firmę doradczą, musimy być bardzo ostrożni - pamiętajmy, że jako ich klienci będziemy musieli podać liczne dane, czy to osobowe, czy też dotyczące własnego przedsiębiorstwa. Są to dane poufne - jak sprawozdania finansowe, czy nasze prywatne pomysły na ulepszenie pewnych rzeczy - i powinny one poufnymi pozostać. By zabezpieczyć się przed nieuczciwymi "specjalistami" podpiszmy z nimi umowę o poufności przekazywanych danych - niech ewentualna kara będzie na tyle duża, by naprawdę zwracali uwagę na szczegóły. Przede wszystkim zaś unikajmy miejsc, gdzie zachęcają nas 100% skutecznością - "Z nami na pewno otrzymasz dotację!". Może być na to duża szansa, jednak wiele zależy nie tylko od firmy doradczej, lecz i po prostu od naszego pomysłu. Nikt solidny nie da nam zatem żadnej gwarancji.